Helene Schjerfbeck 3 blyertsteckningar
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): Fiesole, Italien, signerad HS, enligt påskrift daterad 1894, blyerts på papper fäst på passepartout, 12x21 cm
Proveniens: Gösta Stenmans samling, nr 1136
HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): skiss på smörpapper i blyerts, signerad HS, ca 30x42cm
HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): Skiss till porträtt, blyerts på papper, 32x24,5 cm
Proveniens: Gösta Stenmans samling, nr 6451
Gulnad
505930
2017-12-06