Helene Schjerfbeck 3 blyertsteckningar

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): Fiesole, Italien, signerad HS, enligt påskrift daterad 1894, blyerts på papper fäst på passepartout, 12x21 cm
Proveniens: Gösta Stenmans samling, nr 1136

HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): skiss på smörpapper i blyerts, signerad HS, ca 30x42cm

HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): Skiss till porträtt, blyerts på papper, 32x24,5 cm
Proveniens: Gösta Stenmans samling, nr 6451

Gulnad

505930

2017-12-06