Etnospecial Sköld Zande Kongo Etnospecial

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÖLD, Zande, Kongo, tidigt 1900-tal, geometrisk dekor, trä samt flätningar, ca 126x57 cm

Proveniens: Laurits Sunde, St. Regnegade 2, Köpenhamn, därefter i privat ägo

Delvis bortfall på kantsöm, smärre slitage, nötningar

506060

2017-12-15