Dansmask Yoruba Etnospecial
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000 SEK
ÖVERDEL TILL DANSMASK, Yoruba, Nigeria, Egungun-sällskapet, sent 1800-tal, skuret trä, delvis bemålat, tygfragment, diam ca 60, höjd 32 cm
Proveniens: Laurits Sunde, St. Regnegade 2, därefter i privat ägo
Slitage, torrsprickor, klammerlagningar
506067
2017-12-15