Dansmask Yoruba Etnospecial

Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial
Dansmask Yoruba Etnospecial

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

ÖVERDEL TILL DANSMASK, Yoruba, Nigeria, Egungun-sällskapet, sent 1800-tal, skuret trä, delvis bemålat, tygfragment, diam ca 60, höjd 32 cm

Proveniens: Laurits Sunde, St. Regnegade 2, därefter i privat ägo

Slitage, torrsprickor, klammerlagningar

506067

2017-12-15