Allmoge soffa
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, 1700/1800-tal, Jämtland, front med 4 svarvade ben, skuren dekor, kannelerade ben, svarvade knoppar, ursprunglig bemålning i grått, krönet i två sektioner varav det övre med rosett och kärve, sitthöjd ca 53, höjd 130 samt 198x62 cm
Renoverad, kompletterad, bruks- och åldersrelaterat slitage, delvis senare krön
506187
2017-12-06