Vas Ekberg

Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg
Vas Ekberg

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOSEF EKBERG, vas, Gustavsberg, sgrafitto, dekor av blommor i blått mot ljusblå fond, undertill monogramsignerad och daterad JE Gustafsberg 1917, höjd ca 52 cm
HISTORIK: Under världsutställningen i Paris år 1900 presenterade Josef Ekberg, tillsammans med Gunnar Wennerberg, den sk sgrafittotekniken

Undertill med stjärnspricka, mynning med spricka och lagning

506770

2017-12-10