Matsilver modell Haga
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BESTICK, 101 dlr, silver, modell Haga, JL Hultman, Stockholm, ca 1950-tal, bestående av: 12 bordsskedar(18), 12 bordsgafflar(18), 12 bordsknivar med rostfria blad(21,5), 12 smörgåsgafflar(15), 12 smörgåsknivar med rostfria blad(18), 12 dessertskedar(16,5), 12 fiskgafflar(18), 12 fiskknivar(21,5), såsslev, 4 smörknivar(17), total vikt exklusive knivar med rostfria blad ca 2700 g
Obetydligt slitage, smörknivarnas monterade ställ i nysilver
506916
2017-12-09