Kaffekanna silver omkring 1800 östersjöområdet

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KAFFEKANNA, silver, omkring 1800, östersjöområdet, cylindrisk form, på tassar, graverad dekor, lockknopp i form av ekollon, undersida stämplad med IP, liv med rysk inskription, handtag i svärtat trä, höjd 21,5 cm, vikt ca 650 g

Mindre bucklor och slitage, en fot med stukning

507129

2017-12-08