Lock till kanopkärl

Lock till kanopkärl
Lock till kanopkärl
Lock till kanopkärl
Lock till kanopkärl

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LOCK till KANOPKÄRL, del av, Egypten, Mellersta riket (ca 2050 -1800 f Kr) eller 18:de dynastin (ca 1550-1295 f Kr), terracotta, höjd ca 8, bredd 9 cm

HISTORIK: Locket har tillhört ett kanopkärl som varit ett av ursprungligen fyra kärl där den dödes inälvor bevarades. Locken avbildade fyra olika gudomligheter som vakade över den döde. Detta lock föreställer Imset.

PROVENIENS: Föremålet kommer från en samling av fornegyptiska föremål som insamlades av en svensk reseledare i Egypten på 1970-talet. Artefakterna har sedan dess befunnit sig i Sverige.

Del av ett lock, jordfynd med tillhörande slitage.

507352

2017-12-09