Carl Samuel Graffman akvarell 1837
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL SAMUEL GRAFFMAN (1801-1862): "Idé till en transparent", signerad och daterad Carl Graffman 1837, akvarell, ca 19,5x11,5 cm, märkt no 25 i blyerts på baksidan
Läs mer
LITTERATUR:
Avbildad i boken "Fragment av liv, En biografi över landskapsmålaren Carl Samuel Graffman", Sten Åke Nilsson, sidan 52
507376
2017-12-14