Golvur 1800-tal
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVUR, ca år 1800, slagfunktion, urtavla i mässing märkt Stout & Auld /Dublin, romerska siffror, sekundvisare, fodral i mahognyfanér, dekor av intarsia i form av snäckor, höjd ca 237 cm, medföljer lod(2), nyckel, uppdragsnyckel samt pendel
Slitage, funktion kan ej garanteras
507382
2017-12-09