Specialauktion Allmoge kista
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KISTA, Järvsö, tidigt 1800-tal, med kasett på locket, smide i form av beslag och handtag på sidorna, originalbemålning med floral dekor i kasetten samt molndekorationer på övriga delarna, höjd ca 43, 88x59 cm.
Läddikans lock senare, målning delvis retuscherad, Bruks och åldersrelaterat slitage.
507408
2017-12-12