Carl Samuel Graffman

Carl Samuel Graffman
Carl Samuel Graffman
Carl Samuel Graffman
Carl Samuel Graffman
Carl Samuel Graffman
Carl Samuel Graffman

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL SAMUEL GRAFFMAN (1801-1862): "Efter Beaune" - Strandbild, signerad, akvarell, ca 19x24 cm,

Läs mer

LITTERATUR:
Avbildad i boken "Fragment av liv, En biografi över landskapsmålaren Carl Samuel Graffman", Sten Åke Nilsson, sidan 51

"Graffman berättar också rapsodiskt om sina studier i Paris för Léon Cogniet och om konstnärer han lärt känna genom utsällningar som Paul Delaroche, Tony Johannot, Nicolas Charlet, Ary Scheffer och den ännu helt unge Jules Dupré, som enligt Graffman gått sin egen väg då det gäller studiet efter naturen. I uppräkningen nämnd också ett par mästare som han kopierat, Joseph Beaume och Eugène Lepoittevin" (Källa: Fragment av liv, En biografi över landskapsmålaren Carl Samuel Graffman", Sten Åke Nilsson, sidan 50)

507492

2017-12-14