Figurin Ecuador

Figurin Ecuador
Figurin Ecuador
Figurin Ecuador
Figurin Ecuador
Figurin Ecuador
Figurin Ecuador

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FIGURIN, Ecuador, precolumbiansk, sannolikt Jamacougue, lergods, monterad på sockel av trä, höjd inklusive sockel ca 20 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd, avslag/bortfall

507713

2017-12-11