Figurin Ecuador
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, Ecuador, precolumbiansk, sannolikt Jamacougue, lergods, monterad på sockel av trä, höjd inklusive sockel ca 20 cm
Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.
Jordfynd, avslag/bortfall
507713
2017-12-11