Maskintelegraf
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MASKINTELEGRAF, Sverige, tidigt 1900-tal, tillverkad i mässing och bemålat gjutjärn, monterad på ett fundament i trä med omgivande mässingsstolpar och rep, höjd inkl. fundament ca 107 cm
Ej komplett, bruks och åldersrelaterat slitage.
507858
2017-12-12