Skålfat Kina 1600-tal

Skålfat Kina 1600-tal
Skålfat Kina 1600-tal
Skålfat Kina 1600-tal
Skålfat Kina 1600-tal
Skålfat Kina 1600-tal
Skålfat Kina 1600-tal

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Transition (1620-1683), dekor av pion samt bambu i underglasyrblått, tillverkat för den persiska marknaden, diameter ca 28 cm

Tillverkningssprickor, nagg

508156

2017-12-13