Byrå rokoko
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft, fanerad med alm och almrot, förgyllda beslag i form av rocailler, inläggningar av fält, sidorna med rombmotiv, övre lådan senare brännmärkt M. Engström [...] Stockholm A:o 1713, höjd 80, 114 x 60 cm
Fanérskador, lagningar och kompletteringar, enstaka bortfall. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen.
508192
2017-12-15