Stolar, gustavianska, av Höglander
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), fem stolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt delvis Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rygglänet krönt blomsterdekor, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kannelering, bemålade, sitthöjd ca 42 cm
Slitage, renoverade och kompletterade, ett senare krön avslaget, klädsel med skador, stötmärken
508376
2017-12-13