Stolar, gustavianska, av Höglander

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), fem stolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt delvis Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rygglänet krönt blomsterdekor, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kannelering, bemålade, sitthöjd ca 42 cm

Slitage, renoverade och kompletterade, ett senare krön avslaget, klädsel med skador, stötmärken

508376

2017-12-13