Reijmyre glassservis 39 st
Klubbat för:
2 400 SEK
2 500 SEK
REIJMYRE, 39 st, glassservis, bl at BJÖRN TRÄGÅRDH, modell Björn, 1900-talets andra hälft, röd glasmassa, bestående av:
8 ölglas, höjd ca 11 cm,
8 vinglas, höjd ca 9,5 cm,
8 starkvinsglas, höjd ca 8 cm,
7 snappsglas, höjd ca 8 cm,
5 seltserglas, höjd ca 8 cm,
1 par ljusstakar, höjd ca 10,5 cm,
1 kanna höjd ca 14 cm
Några mindre tillverkningsdefekter, en ljusstake med en mindre nagg på mynningen
508482
2017-12-14