Armband mask västafrika Etnospecial

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

2 500 SEK

ARMBAND, 1 par, 1900-tal, Nigeria, troligen Fulani, traditionell "valuta", geometrisk dekor, brons/mässingslegering, inre diameter ca 8-9 cm, MASK, 1900-tal, Nigeria, brons/mässingslegering, dekor i s.k. "cire perdue"-teknik, höjd mask ca 30 cm

Ett armband med skador/ojämn kant

508669

2017-12-15