Småskrifter, teaterprogram m. m., 14 vol.

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SMÅSKRIFTER, TEATERPROGRAM M. M. (14). Parti innehållande 13 småskrifter och en akvarellerad skiss, 1700- och 1800-tal. Bland annat: (WALLIN, JOHAN OLOF). George Washington. Toast hos mr Hughes, Sverige d. 22 febr. 1837. Stockholm, hos P. A. Norstedt & Söner, 1837.
4:o. C:a 250 x 205 mm. (4) s. Titeln delvis tryckt med guldfärg. 2 av [ambassadör Christopher] Hughes dedicerade exemplar, det ena till prins Gustav, det andra till prins Carl. Smärre kantrevor, ett par småfläckar.

Kongl. Theaterns programaffischer för 21 september 1823 respektive 12 mars 1835.
Ettbladstryck. Vertikala och horisontella mittveck, några småfläckar.
[Programaffisch för 3 skådespel uppförda av J. Olson med fru i herr rådman Justelii sal 26 mars 1843.]
Ettbladstryck. Eksjö, hos Aug. Wilh. Stjerngranat, 1843. Vertikala och horisontella mittveck, några småfläckar.

NORBERG, MATTHIAS. Panegyricus, Carolo XIII sollemnia imperii capessente, dictus a Matth. Norber. Lund, [Berlingska Boktryckeriet], 1814.
Folio. C:a 350 x 215 mm. 19 s. Trådhäftad. Horisontellt mittveck. Lätt lagerfläckad.

Förslag till nya reglor, för det genom kongl. maj:ts nådiga privilegium af den 11 april 1810 oktrojerade Göta Kanal-Bolag. Stockholm, hos A. G. Hellsten, 1833.
Folio. C:a 310 x 260 mm. (4) s. Horisontellt mittveck. Revor, transportstämpel.

Med flera småtryck, inalles 14 stycken.

Se text!

508693

2017-12-15