Ceremonihacka piphuvuden västafrika Etnospecial

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FÖREMÅL, 4 st, 1900-tal, Nigeria, gulmetallslegering, gjutna, s.k. "cire perdue"-teknik, geometrisk dekor, bestående av: 2 piphuvuden, ceremonihacka, troligen Fulani, bjällra, längd/höjd ca 10-31 cm

Slitage, ett pihuvid med ett mindre hål/tillverkningsdefekt

508795

2017-12-15