Ceremonihacka piphuvuden västafrika Etnospecial
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÖREMÅL, 4 st, 1900-tal, Nigeria, gulmetallslegering, gjutna, s.k. "cire perdue"-teknik, geometrisk dekor, bestående av: 2 piphuvuden, ceremonihacka, troligen Fulani, bjällra, längd/höjd ca 10-31 cm
Slitage, ett pihuvid med ett mindre hål/tillverkningsdefekt
508795
2017-12-15