Skålar 1800-tal

Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal
Skålar 1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLAR, 2 st., snarlika, porslin, Kina, 1800-talets slut, konturerad form, dekor av reserver med flodlandskap samt lotusslingor, den andra med strödda blomsterkvistar i emaljfärger, järnoxid och guld, ena botten med Tongzhis sigillmärke, längd ca 18 cm, höjd ca 7 cm

508958

2017-12-17