Skålar 1800-tal
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st., snarlika, porslin, Kina, 1800-talets slut, konturerad form, dekor av reserver med flodlandskap samt lotusslingor, den andra med strödda blomsterkvistar i emaljfärger, järnoxid och guld, ena botten med Tongzhis sigillmärke, längd ca 18 cm, höjd ca 7 cm
508958
2017-12-17