Sabel sjöofficer
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL med gehäng, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, skinnpung för förvaring av bälte medföljer, längd ca 88 cm, SJÖMANSARBETE, s ka kadettpiska, hampa och rotting, längd ca 110 cm
Proveniens:
Kommendörkapten "Jocke" Fehrlund, Chef för Ubåtsskolan Valrossen, Berga, Chef för 3:e ubåtsdivisionen samt fartygschef
Balja samt bälte med slitage
509308
2017-12-18