Sabel sjöofficer

Sabel sjöofficer
Sabel sjöofficer
Sabel sjöofficer
Sabel sjöofficer
Sabel sjöofficer
Sabel sjöofficer

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SABEL med gehäng, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, skinnpung för förvaring av bälte medföljer, längd ca 88 cm, SJÖMANSARBETE, s ka kadettpiska, hampa och rotting, längd ca 110 cm

Proveniens:
Kommendörkapten "Jocke" Fehrlund, Chef för Ubåtsskolan Valrossen, Berga, Chef för 3:e ubåtsdivisionen samt fartygschef

Balja samt bälte med slitage

509308

2017-12-18