Borgila minnestallrik marinen
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORGILA, minnestallrik, silver, gåvogravyr "Till Löjtnant C PAW Fehrlund, dekor i relief av ubåt och ankare, större mängd graverade namnteckningar bl a Bengt Lundvall(amiral, chef för Marinen), Rolf Rheborg(konteramiral) och Göran Romare(kommendörkapten, författare), stämplat Borgila, Stockholm, 1948, diameter ca 22 cm, total vikt ca 285 g
Proveniens: Kommendörkapten "Jocke" Fehrlund, Chef för Ubåtsskolan Valrossen, Berga, Chef för 3:e ubåtsdivisionen samt fartygschef
509323
2017-12-18