Karl Nordström Kustlandskap från Tjörn

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KARL NORDSTRÖM (1855-1923): Kustlandskap från Tjörn, signerad KN, svart tusch och lavering på papper lagd på papper, 17 x 24,8 cm

Proveniens:
Konsthistorikern Torsten Svedfelt (1904-1987), författare till bl. a. "Karl Nordström. Ett urval målningar och teckningar", 1939 (hans anteckning "Karl Nordström. Bohuskust. Penselteckning", i blyerts på baksidan"

509572

2017-12-20