Gräddkanna och kalk silver Ryssland
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRÄDDKANNA, SUPKALK, silver, gräddkannan sannolikt av Christian Andreas Velsch, S:t Petersburg 1800-talets början, oval, delvis godronnerad, svärtad hänkel, invändigt förgylld, höjd 9,5 cm, vikt ca 83 g, kalken av oidentifierad mästare, Kostroma 1908-17, graverad dekor och årtal 1912, invändig förgyllning, höjd 8,4 cm, vikt ca 23 g
510296
2017-12-26