Stengods Kina
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENGODS, 6 dlr, Kina, 1700- och 1800-tal, vas med tea dust-liknande glasyr, höjd ca 15 cm, kalebassformad vas med brungul glasyr, höjd ca 9 cm, närmast klotformad vas med krackelerad glasyr, höjd ca 7 cm, vas med målad dekor i blått, höjd ca 5,5 cm, låg penselkopp med ljus oxblodsglasyr, höjd ca 3,5 cm, linsformad lockask med ljusblå glasyr, höjd ca 4 cm
Vasen med krackelerad glasyr med fotnagg, små skador runt fotringen på den kalebassformade vasen, lockasken med en brusten glasyrblåsa
510420
2017-12-23