Myntskåp i ek

Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek
Myntskåp i ek

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MYNTSKÅP, omkring 1900, nygotik, ek, inredd med myntlådor, etikettmärkt på baksidan Snickare Leonard Ellström, Stockholm, Clabergsgatan 52, höjd ca 180, 125x55 cm
Proveniens: Kungliga Myntkabinettet
Historik: Beställt av dåvarande Riksantikvarien Hildebrand

Skador, nyckel saknas, dörrfronter med etiketter

510432

2017-12-23