Myntskåp
Klubbat för:
9 000 SEK
3 000 SEK
MYNTSKÅP, omkring 1900, nygotik, ek, inredd med myntlådor, stämplad på baksidan Leon. Ellström Snickare Stockholm 1895, höjd ca 180, 125x55 cm
Proveniens: Kungliga Myntkabinettet
Historik: Beställt av dåvarande Riksantikvarien Hildebrand
Skador, nyckel saknas, dörrfronter med etiketter
510435
2017-12-23