Myntskåp

Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp
Myntskåp

Klubbat för:

9 000 SEK

3 000 SEK

MYNTSKÅP, omkring 1900, nygotik, ek, inredd med myntlådor, stämplad på baksidan Leon. Ellström Snickare Stockholm 1895, höjd ca 180, 125x55 cm
Proveniens: Kungliga Myntkabinettet
Historik: Beställt av dåvarande Riksantikvarien Hildebrand

Skador, nyckel saknas, dörrfronter med etiketter

510435

2017-12-23