Stig Lindberg vattenkanna

Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna
Stig Lindberg vattenkanna

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STIG LINDBERG, vattenkanna, Fontana, Gustavsberg, blåtonad styrenplast, handtag i vit plast, höjd ca 21,5, längd 28,5 cm

HISTORIK: Vattenkannan Fontana formgavs av Stig Lindberg och tillverkades 1967 till 1972. Den hade ursprungligen ett handtag i rotting men fick sedemera ett nytt handtag i plast, förmodligen av kostnadsskäl, som under Lindbergs frånvaro från Gustavsberg ritades av annan formgivare. När Stig Lindberg 1972 återkom som konstnärlig ledare stoppade han sannolikt tillverkningen. Därmed är Fontana med plasthandtag ovanligare än rottingvarianten.

Bruksslitage, repor

510490

2017-12-23