Pärlcollier med guldlås
Closed
2017-12-23
510588
| Sold for | 1 500 SEK |
| Estimate | 3 000 SEK |
COLLIER, 2-radigt, doserat, odlade saltvattenspärlor, lås, 18 k guld, genombruten dekor av diamanter med rosenslipning samt gammalslipad diamant i centrum, bekransad med orientpärlor, 1800-talets andra hälft, längd ca 43 cm
Del av låsfästen ej guld, en rad av, pärlor med slitage, omarbetat lås