Kandelaber sannolikt S:t Petersburg Alexander I

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

22 000 SEK

KANDELABER, sannolikt S:t Petersburg, Alexander I, för två ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantigt postament med antikiserande reliefdekor av flammande offeraltare, sidorna med maskaroner, stående karyatid med ljushållare i form av flammande facklor i händerna, lösa manschetter, höjd 46 cm

LITTERATUR:
K. A. Soloviev: Russkaya Osvetitelnaya Armatura, Gosudarstvennoye Izdatelstvo, 1950, jämför kandelabrar i Ostankino palatset, Moskva bild 241 & 242

Ställvis slitage

510590

2017-12-23