Bägare silver Johan Pettersen

Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen
Bägare silver Johan Pettersen

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOHAN PETERSEN (verksam 1755-1796), bägare, silver, stämplad Söderhamn 1767, svisselerad dekor av kartuscher, välvd fot, höjd ca 19 cm, vikt ca 290 g

Med ägarmonogram, mynning och fotring med bucklor

510890

2017-12-29