Bägare silver Johan Pettersen
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN PETERSEN (verksam 1755-1796), bägare, silver, stämplad Söderhamn 1767, svisselerad dekor av kartuscher, välvd fot, höjd ca 19 cm, vikt ca 290 g
Med ägarmonogram, mynning och fotring med bucklor
510890
2017-12-29