Skålfat
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, konturerat brätte, centrumdekor av kartusch med figurscen i emaljfärger järnoxid samt guld, brättet med girland samt fleur de lisbård, diameter ca 23 cm
spricka, nagg, slitage
510900
2017-12-30