Wilhelm Behm oljemålning

Wilhelm Behm oljemålning
Wilhelm Behm oljemålning
Wilhelm Behm oljemålning
Wilhelm Behm oljemålning
Wilhelm Behm oljemålning
Wilhelm Behm oljemålning

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

WILHELM BEHM (1859-1934): Vårlandskap, signerad och daterad Wilh. Behm -93, olja på duk, 74x116 cm

Wilhelm Behm studerade först vid Tekniska skolan och fortsatte sedan under sex år vid Konstakademiens landskapsskola, 1879-85.
I sitt tidiga måleri arbetade Behm på ett manér som låg nära Alfred Wahlbergs gråtonade kolorit.
Åren i Paris 1889-90 förändrade hans palett. Genom kontakten med den franska konsten fördes Behm vidare mot ett impressionistiskt ljusmåleri med en mjuk och varm kolorit.
.
Mot slutet av seklet influerades Behm av Konstnärsförbundets nationella stämningskonst. Han målar med snabba, fritt spelande penseldrag svenska skärgårdsvikar och hagar. Traditionen från Carl Larssons svenska sommaridyller lever vidare hos Behm.
.
Så här sammanfattas hans konstnärskap i Svenskt konstnärslexikon, Allhems förlag:
"Wilhelm Behms konstnärliga gärning har kommi att stå i skuggan av de banbrytande konstnärsnamnen från 80- och 90-talen, men med sitt sakliga, inträngande naturstudium intar han som fint nyanserad valörmålare en framskjuten plats bland de konstnärer som försynt och lågmält berättar om den svenska naturens idyll och fattigdom."
.
Efter sin bortgång 1934 uppmärksammades Wilhelm Behm som framstående landskapsmålare med två minnesutställningar. Först på Färg och Form 1939 och därefter 1942 på Konstnärshuset. Hans verk finns i flera offentliga samlingar, däribland prins Eugens Waldemarsudde.
Skador: Oramad

510939

2017-12-27