Fåtöljer gustavianska av Johan Lindgren
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtöljer, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade i ljusgrönt
Smärre dekorskador, fläckar
511102
2018-01-03