Stieler Hand-atlas med 82 kartor

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STIELER, ADOLF. Hand-Atlas über alle Theile der Erde nach dem neuesten Zustande und über das Weltgebäude. Gotha (Justus Perthes) utan år (ca 1850-60).
Folio. Graverat titelblad, 82 delvis kolorerade graverade kartor, ca 340x415 mm.
Senare hfrbd.

Med text insatt i början: "Bericht über die einzelnen.... Ausgaben... von Stieler´s Hand-Atlas.

Nött och skadat band, titelblad solkat, fläckat, lagat, kartor delvis fuktskadade, flertalet med lagningar av marginaler och baksidor, några skurna i övre kant, vissa skador, vissa bläckfläckar eller bläckanteckningar. Tryckt titel saknas.

511231

2017-12-27