Kaare Klint Faaborgstolen 1 par karmstolar

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Köpenhamn, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm

Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914

Slitage, några märken på läder, några mindre skador på rotting

511316

2017-12-29