Kaare Klint Faaborgstolen karmstolar 1 par
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KAARE KLINT, "Faaborgstolen", modell 9662, karmstolar, 1 par, Rud. Rasmussens Snedkerier, mahogny, med rygg i rotting, sits i skinn, etikettmärkta, sitthöjd 45 cm
Modellen formgavs i samarbete med Carl Petersen till Faaborg Museum, Danmark, 1914
Slitage, några märken på läder, några mindre skador på rotting, en rygg med torrsprickor
511318
2017-12-28