Lorent August Lindholm, Flicka med blommor

Såld för:

7 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LORENTZ AUGUST LINDHOLM (1819-1854): Flicka med blommor, signerad LA Lindholm, olja på duk, 30,5 x 25,5 cm, utförd ca 1843.

Proveniens: Silversmed Gustaf Möllenborg, Stockholm

Utställd: Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1843, katalognr 204

Litteratur: Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 181

511341

2018-01-18