Jan Bocan 1 par fåtöljer

Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer
Jan Bocan 1 par fåtöljer

Såld för:

7 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JAN BOCAN (Tjeckoslovakien, 1937-2010), fåtöljer, 1 par, formgivna 1970 för den Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm, stomme av böjträ med palisanderfaner, blålila textilklädsel, Citesintyg medföljer, höjd ca 74, sitthöjd 35 cm

HISTORIK: Arkitekten Jan Bocan har ritat de tjeckiska ambassaderna i London och Stockholm samt deltagit i ritandet av Centralstationen i Prag och Operahuset i London. Den Tjeckoslovakiska ambassaden på Floragatan i Stockholm stod färdig 1970 Stilen var öststatsmodernistisk med fasad i specialbränt brunt tegel och gjuten betong. Inredningen hade fokus på jakaranda och blank vit lack med golv i skiffer, kalksten och mörk parkett.

Bruksslitage

511424

2018-01-29