Amulett vikingatid

Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid
Amulett vikingatid

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

AMULETT i form av hänge, vikingatid, 900/1000-tal, kopparlegering, höjd ca 3 cm, vikt ca 5 g
Amuletten är ursprungligen hittat i närheten av Doncaster i Yorkshire i England. Själva formen beskriver en rudimentär torshammare och avbildar ett ansikte av en man (möjligen guden Tor) omgivet av tre kristna kors, sannolikt är det också inristade tecken/bokstäver på baksidan av hänget. I trakten kring Doncaster har man gjort andra ströfynd av vikingaföremål som vittnar om krigisk aktivitet. Amulettens blandning av symboler är representativ för den långa övergångsperioden mellan hedendom och kristendom under vikingatiden. Med tanke på amulettens utseende och fyndplats är det möjligt att den skulle kunna härröra från tiden för Sven Tveskägg och sonen Knut den stores krig mot den anglosaxiske kungen Ethelred II i början av 1000-talet (jämför med det vikingasvärd som hittades i en hednisk vikingagrav Langeid i Norge 2011).

Proveniens: Amuletten har befunnit sig i två engelska samlingar sedan 1960-talet.

Jordfynd, bristning i metallen, den mindre korroderade ytan på öglan kan ha orsakats av ett organiskt material som läder (kanske läderremmen till hänget) som har satt av ett naturligt ytskydd på metallen..

511433

2017-12-29