Sofie Holten, Självporträtt

Sofie Holten, Självporträtt
Sofie Holten, Självporträtt
Sofie Holten, Självporträtt
Sofie Holten, Självporträtt
Sofie Holten, Självporträtt
Sofie Holten, Självporträtt

Såld för:

21 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SOFIE HOLTEN (Danmark, 1858-1930): Självporträtt, signerad Sofie Holten, olja på duk, 37 x 31,5 cm

Sofie Holten var elev till Christen Dalsgaard på Sörö och till Carl Thomsen i Köpenhamn. I slutet av 1870-talet for hon till Paris, där hon studerade måleri hos Félix-Joseph Barrias och Alfred Stevens.

I den lilla byn Grez-sur-Loing i närheten av Fontainbleauskogen vistades hon med författarinnan Marie David och Elise Konstantin-Hansen. I Grez målade hon 1885 det berömda porträttet av August Strindberg, vilket finns i samlingar på Nationalmuseum, Stockholm.

Som prästdotter engagerade sig Sofie Holten i religiösa frågor. Efter en radikal period på 1880-talet konverterade hon på 1890-talet till katolicismen och därefter målade hon flera religiösa motiv. 1899 engagerade sig Holten i "Kvindernas Kökken" där kvinnor kunde äta mat för en billig penning. Förutom porträttet av August Strindberg målade hon även porträtt av konstnären L.A. Ring.

511488

2018-01-18