Skrivbord med uppsats sengustavianskt

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, Anders Scherlings art, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag och lister i mässing, uppsatsen med genombruten balustrad, tre dörrar med bakomliggande fackinredning, nyckelskyltar med lagerfestonger och bandrosett, nedre sargen med fack och lådor, skinnklädd skiva med mässingskanter, ena sidan med sju lådor, genombrutna hörnkonsoler, träskurna guttæ, avsmalnande ben med mässingshylsor, höjd 141, 138 x 77 cm

PROVENIENS: Kammarherre greve Claës Lagerberg (1860-1932), Stockholm

LITTERATUR: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1917, sidan 224, skrivbordet avbildat i herrummet, greve Lagerbergs bostad på Narvavägen 8, Stockholm

Slitage, fanérskador och lagningar, tre konsoler saknas, balustraden med bristning och lagningar. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen.

511602

2018-01-10