Byrå Karl Johan av Gustaf Foltjerns änka

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, stockholmsarbete i Karl Johan, signerad GFT, fanerad med mahogny, förgyllda beslag i mässing, fronten med utskjutande urna, nyckelskyltar i form av ymninghetshorn, låsen märkta med krönt E (Eskilstuna fristad), höjd 93, 104 x 52,5 cm
Utförd under Gustaf Foltjerns änka Margaretha Törnbloms verksamhetstid

PROVENIENS: Kungl. livmedicus Carl Fredrik Sjöbeck (1781-1849), Stockholm
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

Carl Fredrik Sjöbeck var den åttonde kungliga livmedicusen, verksam hos kung Gustav IV Adolf och drottning Fredrika och medföljde dessa till Tyskland 1809, såsom läkare till drottningen och de kungliga barnen. Sedermera var Sjöbeck även verksam hos kung Karl XIV Johan och blev riddare av Nordstjerne- och Vasaorden.

Smärre skador och lagningar, torrsprickor. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

511665

2018-01-18