Jussi Taipaleenmäki "Cornelis" färglitografier
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JUSSI TAIPALEENMÄKI (Finland född 1948): (17 st) "Hommage á Cornelis", signerade, 125/260, färglitografier, 33x46 cm, rammått 53x64, bladens titlar:
"Somliga går med trasiga skor, Dekadans, Felicia Adjö, Polaren Per är kärlekskrank, Balladen om herr Fredrik Åkare och den söta Cecilia Lind, Brev från kolonien, Ann-Katrin, Saskia, Ofelia plockar krasse, Polaren Pär på socialen, Tältet, Grimasch på morgonen, Cylinderhatten, Morbror Frans, Marcuses Skog, Personliga Person, Fredrik Åkares morgonpsalm"
Nr: 1,2 samt 4 saknas
511677
2018-01-02