Jussi Taipaleenmäki "Cornelis" färglitografier

Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki
Jussi Taipaleenmäki

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JUSSI TAIPALEENMÄKI (Finland född 1948): (17 st) "Hommage á Cornelis", signerade, 125/260, färglitografier, 33x46 cm, rammått 53x64, bladens titlar:
"Somliga går med trasiga skor, Dekadans, Felicia Adjö, Polaren Per är kärlekskrank, Balladen om herr Fredrik Åkare och den söta Cecilia Lind, Brev från kolonien, Ann-Katrin, Saskia, Ofelia plockar krasse, Polaren Pär på socialen, Tältet, Grimasch på morgonen, Cylinderhatten, Morbror Frans, Marcuses Skog, Personliga Person, Fredrik Åkares morgonpsalm"

Nr: 1,2 samt 4 saknas

511677

2018-01-02