Äldre böcker och småskrifter, c:a 90 st.

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ÄLDRE BÖCKER OCH SMÅSKRIFTER (C:A 90). Parti innehållande blandade ämnen -svensk och utländsk historia, topografi, offentliga tryck, numismatik, skönlitteratur, bibliografi, lösa kopparstick etc. 1600-1900-tal.
Bland annat: LUNDBLAD, JOHAN. Oratio pro pacis foedere inter Gustavum III et Catharinam II. (Uppsala, 1790), SALANDER, ERIC. Extract, of beschryving in kort begryp, van de voornaemste voordeelen, vrydomen, privilegien en voorregten... Stockholm, 1739, [GETHE] Förteckning öfver en större samling böcker, kartor, planschverk, kopparstick och musikalier, hvilka komma att försäljas på Stockholms bokauktionskammare lördagen den 25 oktober 1884... SAtockholm, 1884, SUNDLER, De Nycopia metropoli Sudermanniae. Uppsala, 1735, SCHRÖDER, JOHAN HENRIK. Supplement till Upsala erkestifts herdaminne. Uppsala, 1845.

Inalles c:a 90 olika titlar. Ej kollationerade. Skador och defekter förekommer.

Se text!

511747

2018-01-25