Badkarssoffa, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, Erik Holms art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, ryggkrönet med sköld och roskvistar, volutformade armlän, hörnfleuronger, sarger med kvistar och blommor, överkragade avsmalnande ben med kannelering, längd 247 cm, slitage, förgyllningsskador
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 88 jämför badkarssoffa av Erik Holm
511775
2018-01-18