Badkarssoffa, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BADKARSSOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, Erik Holms art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, ryggkrönet med sköld och roskvistar, volutformade armlän, hörnfleuronger, sarger med kvistar och blommor, överkragade avsmalnande ben med kannelering, längd 247 cm, slitage, förgyllningsskador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 88 jämför badkarssoffa av Erik Holm

511775

2018-01-18