Hugo Birger Napolitansk fiskare

Såld för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

HUGO BIRGER (1854-1887): Napolitansk fiskare, signerad och daterad Hugo Peterson 1876, olja på duk, ca 86x60 cm

LITTERATUR
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, sannolikt identisk med målning omnämnd som odaterad i verkförteckningen, nr 54

511779

2018-01-10